Novinky jsou zpět a s nimi přichází „Svátek mrtvých“!

Tímto článkem, bych chtěl pozdravit všechny návštěvníky našeho webu a představit se. Já jsem matinCZ a od dnešního dne zde budu pro vás přinášet novinky ze světa Gwentu, a spolu s dalšími se budu snažit tento web vylepšovat po delší době spánku. Jako první bych vám rád přinesl novinky o patchi, který vyšel právě včera.

Skončila nám ranked sezóna a spolu s novou přichází i nový patch, pojďme se podívat co přináší !

Elfský svátek mrtvých, kdy se mrtví derou z hrobů a chtějí jíst. To je Saovine. Jde o v pořadí již druhý, časově omezený event, který nám CD Projekt přinesl. Saovine přináší několik výzev, rozdělených na Standart a Expert mód. Odměnou vám bude: ruda, zkušenosti, meteoritský prach, unikátní rámeček pro avatara nebo titul. Nepřítelem vám budou upíři z Toussaintu. Svátek trvá do 21. listopadu tak neváhejte a běžte si vybrat své odměny za pár zabitých upírů (guide na jednotlivé výzvy přineseme v následujících dnech).

Saovine: Svátek Mrtvých

Celé patch notes můžete nalézt zde: odkaz

Nové karty

Neutrální

Wolfsbane
Special, Alchemy, Organic
Avallac’h: The Sage
Elf, Mage
Ale of the Ancestors
Alchemy, Boon
While in your Graveyard, after 3 turns, at the start of your turn, Boost the Lowest Ally by 6 and Damage the Highest Enemy by 6. Deploy: Spawn a copy of a random different Gold or Silver Unit from your opponent’s Deck. While on a row, bathe the row in Golden Froth.
Golden Froth: Every turn, at the start of your turn, Boost 3 random Units on the row by 1.
Deploy: Gain 6 Armor.
Hanmarvyn’s Blue Dream
Special, Alchemy
Muzzle
Special
Germain of Fox Hollow
Officer
DeploySpawn a copy of a Gold card from your opponent’s Graveyard and, if it’s a Unit (but not an Agent or Double Agent), Boost it by 2. Move a Bronze or Silver Enemy with 8 Power or less to the opposite row. DeploySpawn 2 Cows to the right and 2 Cows to the left.
Mandrake
Special, Alchemy, Organic
Expired Ale
Special, Alchemy
Crow’s Eye
Special, Alchemy, Organic
Mahakam Ale
Special, Alchemy
Spawn Mandrake Root Extract or Mandrake Cordial. Transform into Foul Ale, move to your opponent’s Hand and Reveal Damage the Highest Enemy on each row by 4. Increase the Damage dealt by 1 for each copy of this card in your Graveyard, to a maximum of 10 Damage Deploy Boost a random Ally on each row by

Monstra

She-Troll of Vergen
Ogroid
Slyzard
Draconid
Deploy: Consume a Bronze Deathwish Unit from your Deck, but without Boosting, and trigger that Deathwish. Deploy: Consume, but without Boosting, a different Unit from your Graveyard that has a copy in your Deck and play that copy.

Skellige

Harald Houndsnout
Cursed, Tordarroch
Heymaey Battle Maiden
Heymaey
Gedyneith Flaminica
Support
Deploy: Spawn Wilfred to the left, Wilhelm to the right and Wilmar on the opposite row Deploy: Damage a Machine or Soldier Ally by 1 and play a copy of it from your Deck. Deploy: Clear Hazards from the row and move 2 Allies to it.

Severní království

Ronvid of Small Marsh
Soldier
Catapult
Machine
Whenever this Unit is Discarded or Destroyed, set its base Power to 1 and Resurrect it on a random row.
Crewmen 1.
Deploy: Damage the Highest and Lowest Enemy on the opposite row by 2.
Fresh Crew: Increase the Damage dealt by 1.

SCOIA’TAEL

Hattori
Elf, Support
Dol Blathanna Swordmaster
Elf, Soldier
Deploy: Resurrect a Bronze or Silver Scoia’tael Unit with Power less than or equal to this Unit’s. Deploy: Damage an Enemy by this Unit’s Power.

NILFGAARD

Hefty Helge
Machine
Venendal Elite
Soldier
Deploy: If this Unit was RevealedDamage all Enemies by 1. Otherwise, Damage all Enemies except those on the opposite row by 1. Deploy: Choose a Revealed card. If it’s a Unit, copy its Power, then set that Unit’s Power to 1. If it’s a Special card, Boost self by 9.
<

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *